Nejlepší čerstvé šťávy

Výhody pití čerstvých šťáv

Ptáte se, proč dělat čerstvé šťávy, když můžete jíst celé ovoce? Je to díky lepšímu využití nutričního složení daného druhu ovoce nebo zeleniny. Zároveň pro konzumaci pevné stravy je zapotřebí více energie a zaměstnává to hned několik trávicích pochodů. Teprve potom se živiny dostanou tam, kam mají.

Naproti tomu při pití čerstvé šťávy se jednotlivé látky vstřebávají mnohem rychleji. Kromě toho je ve formě šťáv jednodušší zkonzumovat více ovoce a zeleniny najednou a dodat tak organismu široké spektrum prospěšných látek.

Nejlepší čerstvé šťávy

Ananasová šťáva: spalovač tuků

šťavnatá aromatická konzistence plná enzymů. Nejvýznamnější z nich je enzym bromelin, který pomáhá tělu trávit bílkoviny, urychluje spalování tuků a zabraňuje tvorbě nového tuku. Působí na trávení, protizánětlivě, chrání proti bakteriím a parazitům, urychluje rekonvalescenci po úrazech a zvyšuje fyzickou kondici. Ananas je bohatý na draslík, fosfor, hořčík, vitamin C, kyselinu listovou. Kombinujeme ji s jinými ovocnými šťávami.

Banán: na dobrou náladu

Banán je ovoce, které neumíme odšťavit, ale ho mixujeme do smoothie nápojů, ať už ho přidáváme do vody, k ovoci a dokonce i k zelenině. Při kombinaci ze zelenou listovou zeleninou (špenát, polníček, salát, natě) zmírňuje jejich chuť a aroma - zjemní celý nápoj. Banány obsahují hodně draslíku, fosfor, hořčík, kyselinu listovou. Stabilizuje hladinu energie, je vhodná i pro sportovce a co je super, podporuje dobrou náladu a dokáže nasytit.

Bobuloviny: antioxidanty v hrsti

Šťáva z bobulovin, jako jsou brusinky, ostružiny, borůvky, maliny nebo jahody je pro naše tělo mimořádně prospěšná. Brusinky pomohou proti zánětům močového měchýře a infekcím, borůvky proti průjmům. Zralé bobulovité ovoce obsahuje hodně vody, barviv a antioxidantů. Pokud nemáte čerstvé kousky, používejte mražené. Hodí se i jako doplněk k jiné šťávě nebo rozmixovány do nápojů smoothie.

Citrónová šťáva: kyselé ovoce zásaditý účinek

Citrónová šťáva má zásaditý účinek. Šťáva působí osvěživě, ale je vhodné ji pít v kombinaci s jiným ovocem nebo ji ředit vodou. Ve velkém množství se nedoporučuje. Obsahuje vitamin C, pomáhá překonat nachlazení. Používá se i při chemické nerovnováze těla. Kromě toho je to antiseptikum - slouží jako dezinfekční prostředek při drobných rankách.

Řepná šťáva: pro zdravé srdce

Šťáva z červené řepy je výjimečná svého druhu. Už její sytá barva naznačuje, že má souvislost s krví. Pomáhá vytvářet červené krvinky, dobře ovlivňuje srdce a pomáhá pročišťovat zanesené cévy. Kromě toho pomáhá proti chudokrevnosti a posiluje organismus. Ženám pomáhá při menstruaci. Je to silná šťáva, která může nezkušeným způsobit závratě, proto si ji dávkujte postupně. Osvědčená je i v kombinaci s mrkví nebo jablkem.

Grapefruitová šťáva: snižuje cholesterol

Jemná, mírně natrpklá šťáva s našlehanou konzistencí, chutná samostatně i v kombinaci s jinými šťávami. Odstraňuje a rozpouští anorganický vápník, který se usazuje v chrupavce kloubů jako důsledek nadměrné konzumace výrobků z bílé mouky. Snižuje riziko rakoviny plic a žaludku a podporuje imunitu. Obsahuje zejména vitamín C, kyselinu listovou, draslík, fosfor, hořčík.

Hrušková šťáva: detox

Hrušková šťáva má močopudný účinek a pomáhá při detoxikaci. Kombinujeme ji s jiným ovocem, například s jablkem. Obsahuje betakaroten, kyselinu listovou, vitamin C, vitaminy skupiny B, draslík. Hrušky jsou chutné i do zelených smoothie- ideálně funguje s listovou zeleninou, například špenátem.

Hroznová šťáva: multi bomba

Obsahuje draslík, železo a množství antioxidantů. Působí pročišťující, podobně jako jablečná šťáva čistí a rozjasňuje pleť. Čerstvé zralé hrozny vylučuje kyselinu močovou z těla.

Jablečná šťáva: sladký všelék

Přirozeně sladká, průhledná šťáva vytvářející pěnu na povrchu. Šťáva povzbuzuje činnost střev, proto pomáhá proti zácpě a pročišťuje organismus. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém, srdce, cévy a krevní oběh. Je bohatá na draslík, fosfor, pektin, vitamin C, antioxidanty. Nádherně vyčistí pleť od vyrážek a nečistot.

Zelná šťáva: čistič organismu

Šťáva ne z kysaného, ale z bílého hlávkového zelí. Má ostrou štiplavou chuť a proto může působit obtížně na organismus. Stačí ji pít v malých množstvích, 1 - 2 x týdně, může být míchaná s jablečnou šťávou. Je třeba ji vypít ihned po odšťavňování, protože se rychle kazí - kvasí.

Melounová šťáva: na hubnutí

Šťáva z červeného melounu obsahuje téměř 92 procent vody, takže vám pomůže při hubnutí, detoxikaci, osvěží vás, vyhladí vrásky a pomáhá i při poruchách ledvin. Melounová šťáva je mimořádně zásadotvorná. Mimo jiné obsahuje vitamín A, B, C, draslík, sodík, vápník. V létě je ochlazeny v chladničce ovoce ideálním kouskem i do nápojů smoothie.

Mrkvová šťáva: pro krásnou pleť

Patří mezi top zeleninové šťávy. Na kvalitu pleti ovlivňuje více úrovních. Slouží jako přírodní tonikum, čistí ji a při pravidelném pití jí dodává i mírně zlatavou barvu. Oceníte ji i v létě. Slunce vás tak snadno nespálí a vaše kůže bude díky dostatečné zásobě betakaroténu mnohem lépe chráněna. Léčí i hemeroidy.

Rajčatová šťáva: na imunitu

Rajčata obsahující vitaminy, minerály, stopové prvky a vlákninu se považují za všelék, protože posilují imunitu, chrání srdce i cévy, tělo před infekcemi, zabraňují tvorbě krevních sraženin, snižují cholesterol. Pokud k ní přidáte olivový olej, pepř a bazalku, vyrobili jste si výbornou náhradu polévky, nebojte se přidat i sůl či pepř.

Pomerančová šťáva: na vitalitu

Má výbornou chuť. Pijeme ji proto samostatně nebo i v kombinaci s jablkem, mrkví, nebo jinými citrusy. Je ideální prevencí proti chřipce a nachlazení s vysokým obsahem vitamínů A, B, C a minerálů draslík, vápník. Má příjemnou aromatickou vůni, která zklidňuje nervovou soustavu. Kromě toho je tato šťáva výjimečná, protože jako jedna z mála druhů ovoce má takové výborné zásadité účinky na organismus. Týdenní kúra má velmi příznivé účinky na lidské zdraví.

Okurková šťáva: přírodní diuretikum

Šťáva z okurek podporuje vylučování moči. Okurka obsahuje více než 40 procent draslíku, 10 procent sodíku, dále fosfor, vápník. Užíváme ji i v kombinaci s mrkvovou šťávou, špenátovou či Řepnou šťávou. Pomáhá a vyživuje slabé vlasy a nehty, ulevuje při problémech se zuby, záněty, při onemocnění dásní.

Bramborová šťáva: na nemocný žaludek

Šťáva z brambor pomáhá při nečisté pleti, což je podmíněno obsahem sodíku, síry, fosforu, i chlóru. Tyto prvky se však nacházejí pouze v syrových bramborách, při vaření se ztrácejí. Šťávu můžete míchat s mrkvovou i celerovou šťávou, tehdy pomůže i těm, co mají problémy ze žaludečními, nervovými, i svalovými obtížemi. V lidovém léčitelství se šťáva ze syrových brambor používá k léčení vředové choroby žaludku, refluxní choroby jícnu, trávicích potíží, poruchy jater, žlučové kameny.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky