Domácí sirupy na chřipku a nachlazení

Jejich recepty vás mohou ochránit před bacily – stačí, když vsadíte na oblíbené bylinky, ze kterých hravě vykouzlíte lahodné sirupy pro malé i velké, vhodné coby prevence i léčba. Připravíte si rýmovníkový, meduňkový nebo třeba česnekový?

Rýmovníkový sirup

Rýmovník je poslední léta nesmírně oblíbeným. Není to jen aromatická rostlinka, která zaručeně odpuzuje komáry, nýbrž i bylina, která pomáhá při rýmě a nachlazení – jak již samotný název napovídá.

Podle zastánců bylinek rýmovník mírní kašel, čistí dýchací cesty a uvolňuje rýmu. Z jeho listů si snadno uvaříte příjemný čaj, ale v tomto případě vsaďte raději na osvědčený sirup. Potřebujete:

  • cca 30 lístků rýmovníku
  • citron (ideálně BIO)
  • 1 kg cukru

Citron nakrájejte na kolečka a ty spolu s listy rýmovníku vložte do hrnce a zalijte malým množstvím vroucí vody. Zakrytou směs nechte vylouhovat přes noc. Následující den do výluhu vymačkejte zbytky citronu, přidejte cukr a vařte, dokud sirup nezhoustne. Ještě horkým sirupem pak naplňte připravené sklenice, nechte vychladnout a skladujte v lednici. A jak jej užívat? Při nachlazení si dejte 3x denně 1 čajovou lžičku a jako prevenci si sirupem oslaďte svůj oblíbený čaj.

Silný česnekový sirup

Kdepak, nespletli jsme se, myslíme to naprosto vážně. Česnek je totiž účinné přírodní antibiotikum, tak proč z něj neuvařit sirup? Díky octu a medu bude jeho užívání snesitelné. Česnek nakopne imunitu, podpoří duševní pohodu a zažene jakýkoli bacil. Připravte si:

  • 200 ml jablečného octa
  • 8 stroužků česneku
  • 200 g medu

Příprava česnekové směsi je naprosto jednoduchá – vylisovaný česnek zkrátka důkladně promíchejte s octem a medem. Takto připravený sirup uchovávejte ve sklenici s víkem: směs však nejprve nechte odpočívat v lednici po dobu 1 týdne. Každý den promíchejte a za týden již můžete podávat: 1 až 2 lžičky rozmíchejte ve sklence vody a pijte ráno nalačno. Neužívejte neředěnou směs.

Voňavý tymián

Tymiánový sirup je dalším osvědčeným lékem z lékárniček babiček a bylinářek. Bylinka je silně dezinfekční a pomáhá při nachlazení, kašli či zánětech dýchacích cest. Potřebujete usnadnit vykašlávání, nebo vás obtěžuje suchý dráždivý kašel? I sušený tymián může pomoci. Potřebujete:

  • 12 g sušeného tymiánu
  • 100 g cukru
  • 110 g medu

Nejprve 250 ml vody svařte s cukrem, přidejte tymián a nechte vše louhovat do dalšího dne. Následně směs sceďte, přidejte med a přelijte do sklenice. Uchovávejte v chladu a užívejte dle potřeby 3x až 5x denně 1 lžíci sirupu.

Meduňka a zázvor

Spojení, které efektivně popostrčí vaši imunitu. Řeč je o úžasné meduňce a silákovi jménem zázvor. Meduňka lékařská zklidňuje, eliminuje stres, navozuje lepší spánek a pomáhá také při kašli, rýmě a bolesti hlavy. Díky zázvoru sirup navíc zahřeje a působí protizánětlivě. Vyzkoušíte jej i vy? Co bude potřeba:

  • 300 g čerstvých lístků meduňky
  • 150 g strouhaného zázvoru
  • šťáva z 1 pomeranče
  • 1 balení cukru na sirupy

Do vlažné, převařené vody (500 ml) vložte meduňku, zázvor, pomerančovou šťávu a sirupový cukr. Promíchejte a nechte směs pod poklicí stát 24 hodin v lednici. Po uplynutí doby macerování směs sceďte a 4 minuty vařte. Nakonec naplňte sklenice, nechte do vychladnutí odpočívat naležato a skladujte na chladném a tmavém místě. Užívejte lžičku 3x denně a poslední dávku si dejte před spaním – bude se vám snadněji usínat.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.